Milestones

W starożytnej Italii stworzenie nowego miasta polegało na wyznaczeniu kierunku głównej ulicy, która biegła ze wschodu na zachód oraz prostopadłej do niej, prowadzącej z północy na południe. Na przecięciu tych osi powstawał rynek, zwany forum, stanowiący centrum gospodarcze i polityczne miasta. Wzór ten, zaczerpnęli Rzymianie od Etrusków, którzy uchodzili za mistrzów w zakładaniu i budowie miast. Epoka Średniowiecza przyniosła nieco odmienny charakter zagospodarowania przestrzennego, w którym miasta zostały zastąpione grodami. Powstawały one zwykle w trudno dostępnych miejscach na przykład na wzniesieniach, gdzie otaczano je solidnym murem, pełniącym rolę obronną. Być może, historia powstawania dawnych miast, stała się inspiracją dla twórców nowej gry planszowej o nazwie Milestones.

Mówiąc najprościej gra polega na rozbudowie miasta. Każdy z graczy staje się zatem, budowniczym, który na swojej planszy gry rozmieszcza drogi, domy, targowiska oraz tytułowe kamienie milowe.

Plansza zawiera tzw. „pola akcyjne”, które są ułożone w kółko. Znaczną ich część stanowią pola przeznaczone dla robotników, nieco mniejszą pola z budynkami. Zadaniem każdego gracza jest podejmowanie akcji, polegających z jednej strony na zatrudnianiu konkretnych fachowców na polach przeznaczonych do budowy nowych obiektów oraz z drugiej strony w budynkach, którymi już dysponujemy. Wszystkie akcje wykonujemy za pomocą pionka, który zawsze przesuwamy w prawo. Innymi słowy, gracz przestawia pionek na dowolne pole i wykonuje przypisane do niego zadanie, po czym powtarza powyższy manewr. Należy jednak, pamiętać, iż w pewnym momencie gracz będzie zmuszony do postoju na Zamku, co zmusza go do przekazania daniny dla króla..
Mechanizm gry opiera się na wykonaniu przez gracza dwóch ruchów pionkiem, które pozwalają na przeprowadzenie dwóch akcji takich jak zbieranie surowców, zarabianie pieniędzy, zatrudnianie nowych robotników, czy w końcu, co stanowi podstawę tej gry, budowaniu.

Reasumując, muszę stwierdzić, że każda jej tura jest do siebie podobna. To wpływa na niską atrakcyjność gry. Nuda i jeszcze raz nuda, choć jej opis w momencie zakupu wydawał mi się naprawdę ciekawy. Po rozegraniu Milestones, postanowiłam więcej do niej nie wracać, co nie znaczy jednak, że nie poleciłabym jej innym. Zwykle zdarza się tak, że coś co nie podoba się jednym, drugich zachwyci. Gra może okazać się wyjątkowo ciekawa dla miłośników gier ekonomicznych. Ponadto, Milestones to gra familijna. Cała rozgrywka trwa około godziny, nie wymaga przy tym dokonywania trudnych wyborów, dlatego jest przeznaczona zarówno dla dorosłych jak i dla młodszych graczy. Zasady są tu proste i łatwe w opanowaniu.

Written by

Comments are closed.